Édességet szabad enni?

Nassolás, finomított cukor, és fekete csokoládé

  1. A táplálkozásunkban jelenlévő természetes forrásokból – néhány zöldségféle, gyümölcsök, tej – származó cukor mennyisége napi szinten elegendő lenne az ember számára. A cukorban gazdag ételek, élelmiszerek, édességek energiatartalma magas, tápanyag tartalmuk azonban alacsony.
  2. A rendszeres és túlzott cukorfogyasztás kockázati tényezője az elhízásnak illetve a fogszuvasodás kialakulásának. Az ún. „light” termékek édesítőszerrel készülnek. A legújabb kutatások szerint viszont növelik a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ezért fogyasztásuk meggondolandó.
  3. Ha édességet kívánunk, akkor együnk inkább gyümölcsöt!

A finomított cukrot tartalmazó termékek (cukorka, tejcsokoládé, sütemények, kekszek) fogyasztása után hirtelen nagyon megemelkedik a vércukorszint, majd a szabályozás következtében leesik (magas a glikémiás indexük, jelölése GI). Az eredmény: fáradtnak érezzük magunkat. Ezzel szemben az összetett szénhidrátokból (pl. teljeskiőrlésű gabonából készült péksütemény) fokozatosan szabadul fel a cukor, így a vércukorszint nem ingadozik, stabil marad (alacsony a GI).

  1. Kávét, teát ne cukorral igyuk. Az édesítés szokás kérdése. Ha rászokott a természetes ízre, aromára, soha többet nem tud kávét, teát cukorral meginni. És ez mennyivel egészségesebb! Még a dobozos gyümölcslevek helyett is inkább gyümölcsteát ajánlunk. Ugyan több időt vesz igénybe az elkészítése, de gyakorlatilag, ha nem cukorral issza energiamentes, és mind a folyadékpótlást, mind az antioxidánsokat illetően jobb szolgálatot tesz!
  2. A nassolás tulajdonképpen egy előre el nem tervezett étkezés. Nem azonos az ebéd utáni desszerttel, amit a terített asztal mellett fogyasztunk. Aki keveset iszik, az óhatatlanul többet eszik, így többször is nassol! Ha tévézik, ne készítsen ki maga elé édességet, hanem inkább készítsen natúr gyümölcsteát és azt kortyolja!
  3. Nemcsak a fogadások, partik alkalmával eshetünk a nassolás csapdájába.

Igen sokan vannak, akik a mindennapi stresszoldás egyik formájaként „csipegetnek” ezt-azt. Az evés okozta öröm javítja a hangulatot, de rongálja biológiai egészségünket.

  1. A világon a legtöbb endorfint tartalmazó étel a fekete csokoládé. Több mint 300-féle vegyületet van benne. Keresse a legalább 70 százalék kakaótartalmú étcsokoládét, ennek GI értéke csak 22, ami rendkívül kedvező!

Az 50 százaléknál magasabb kakaó-tartalmú étcsokoládé tartalmaz vasat, kalciumot, káliumot, A-, B-, C-, E-vitamint és nyomelemeket. Mindezeket akár a céklában is megtaláljuk, ám a csokoládé igazi titka abban áll, hogy hihetetlenül gazdag flavonoidokban! Ezek az értágító antioxidánsok fokozzák a véráramlást, ugyanakkor csökkentik a vérnyomást. S ezzel még közel sincs vége a jótékony hatásoknak, melyeket a csoki a szervezetre gyakorol. E kakaószármazék egyszerre tölti be az energiaital, a feketekávé, és a méz szerepét. Fontos hatóanyagai a noradrenalin, amely beindítja a szervezet energiatartalékait; a koffein, amely az idegrendszert serkenti; a foszfor, amely a memóriát edzi, a fenilcsoport és az anandamid, amelyek boldogság- és örömérzetet keltenek, valamint a teobromin, amely frissít és csillapítja a köhögést.”

Tippek:

Ha ellenállhatatlan vágyat érez a nassolásra, az étrendbe tudatosan építse be a rágcsálnivalókat, hiszen nyugodtan fogyaszthatja, ha alacsony energiatartalmúak:

  • szeletelt zöldségfélék, káposztatorzsa, sárgarépa- vagy karalábé rudacska, kígyóuborka-, zöldpaprika- és retekcsíkok, paradicsomcikkek, zellerszár,
  • gyümölcsök nyersen vagy salátának elkészítve, gyümölcsturmixként, esetleg aszalt gyümölcsként,
  • müzliszeletek, korpás kekszek,
  • lehetőleg evés közben ne olvasson, tévézzen, az ételre figyeljen, élvezze a falatok ízét, zamatát, frissességét,
  • tévézés közben ne nassoljon!
  • fogyasszon elég folyadékot, ahol lehetőség van rá és jó minőségű, ott csapvíz, natúr forrás- és ásványvizek, természetes gyümölcslevek, teafélék, tejtermékek formájában

Gyakorlati tanácsok a nassolás elkerülésére:

  • Tudatosan válasszon olyan szénhidrátot, ami jobban szolgálja egészségét és jól tud vele lakni. Ahogy már ajánlottuk: teljeskiőrlésű gabonából készült ételek, nem sózott magok (mandula, dió, mogyoró, tökmag, napraforgómag stb.) fogyasztása ajánlott. Ezek stabilizálják a vércukorszintjét és hosszú ideig jóllakottnak érzi magát.
  • Cukormentes italokat igyon!

Ezzel nem azt mondjuk, hogy „light” vagy „zero” italokat fogyasszon, mert rövidesen újra kívánni fogja az édességeket. Inkább igyon vizet megfelelő mennyiségben és cukrozatlan gyümölcsteát. A gyümölcstea édesnek hat, pedig nincs benne cukor. Minél több a folyadék a pohárban vagy a csészében, annál jobb!

  • Használjon illataromákat, ha édességre vágyik! Tanulmányok bizonyítják, hogy a vanília tompítja az édesség utáni vágyat. Ha megteheti, és nem zavarja az illat, vegyen vaníliaolajat és néhány cseppjével aromásítsa a helyiséget, ahol tartózkodik. Jó ehhez egy aromalámpa, vagy egy kendő, vagy egy testápoló. Néhány perc intenzív belégzés már segít tompítani az édesség utáni vágyat!
  • Tervezze be tudatosan a 70%-nál nagyobb kakaótartalmú keserű csokoládét az étrendjébe. Egy kis darab étcsokoládétól, amit nap közben fogyaszt, nem hízik el. Vásároljon tudatosan. Azonban más édesség ne is legyen otthon! Ezt lehetőleg ugyanazon napszakban, rendszeresen fogyassza. Optimális főétkezés után, mert akkor nem leng ki a vércukor szintje.
  • Ha farkaséhes, étkezés nélkül segítsen magán!

A nap megerőltető volt, stresszes és azonnal kellene egy falat keksz? Tartson ki és gondolja át, jó ez most Önnek? Ha bekap valami édességet, az rövid időre ad megoldást! Hamar újra megkívánja, az érzés visszatér. Amennyiben normál testsúlyú, akkor egyen pár falatot. Amennyiben magas a testtömeg indexe, akkor alkalmazzon figyelemelterelő technikákat.  Mobiltelefonján állítson be egy 10 perc múlva megszólaló jelzést. Ezalatt tegyen valami mást, hogy az éhség ne foglalkoztassa. Például mozogjon, ugráljon a szobájában, énekeljen, ha otthon van, vagy ha teheti, táncoljon, akár menjen ki a napsütésre, sétáljon egyet! Meglátja, ha megszólal a mobil 10 perc múlva, már édesség nélkül is sokkal jobban érzi magát, a vágy a nassolásra tűnő félben van!

tovább az érdekességekre...

Heti receptünk:

Diós-mandulás - mézes sültalma vaníliás tejsodóval finomított cukor nélkül (6 személyre)

3db        ’piros’ alma

Diós-mandulás-mézes töltelék:

Diós-mézes sültalma alapanyagai150gr     darált dió

50gr       szeletelt mandula

50gr       mazsola

2dl          tej

1ek        méz (akác)

1 kk        fahéj

½            narancs leve

vaníliás tejsodó:

5dl          tej

3db        tojássárgája (nagy, minimum L-es tojás)

½ rúd    vanília

1ek        méz (akác)

Elkészítés:

Diós töltelék: A mazsolát vízzel leforrázzuk, hogy a szennyeződéseket eltávolítsuk, majd beáztatjuk (ízlés szerint vízbe vagy alkoholba). A darált diót, mandulát és a mazsolát tejjel összefőzzük, majd hűlni hagyjuk. A kéz-melegre hűlt töltelékhez hozzáadjuk a narancslevet, a mézet és csipetnyi fahéjat, majd jól elkeverjük.

Az almákat kettévágjuk és kivájjuk a magházát. Tűzálló tálba tesszük és megtöltjük a diós töltelékkel. 180˚C-ra előmelegített sütőbe tesszük, a tetejét lefedjük. Összesen 20 percig sütjük, az utolsó 5 percre levesszük a „fedőt”, hogy a töltelék teteje kicsit megpiruljon. Langyosan, vaníliás tejsodóval tálaljuk.

Vaníliás tejsodó: a vanília rudat hosszában kettévágjuk, beletesszük a tejbe, melyet lassú tűzön felforralunk. A tojás sárgákat felverjük 1 evőkanál mézzel (addig verjük, amíg krémszerű lesz). Ezután lassan, belekeverjük a vaníliás tejet, majd visszatesszük a tűzhelyre és vízfürdőben folyamatosan keverve, addig főzzük, amíg besűrűsödik. Langyosan és hidegen is remek kiegészítője a diós-mézes sültalmának.

Panna cotta friss áfonyaöntettel finomított cukor nélkül (6 személyre):

Panna cotta:

300ml    tejszín

250ml    tej (teljes)

150ml    joghurt

½ rúd    vanília

1ek        méz (akác)

1cs         zselatin

Friss áfonyaöntet

150gr     friss érett áfonya

½            narancs leve

finomra reszelt gyömbér ízlés szerint

Elkészítés:

A vanília rudat hosszában kettévágjuk, majd minimum fél órán keresztül langyos tejben áztatjuk. Ezután a vaníliás tejbe beletesszük a tejszínt és a joghurtot, majd lassú tűzön kb. 10-12 percig forrás alatti hőmérsékleten melegítjük (nem szabad forralni!). Az utolsó percekben beletesszük a zselatint (felhasználási javaslat szerinti eljárással) és simára keverjük, majd hűlni hagyjuk. Kéz-meleg állapotában beleteszünk 1 evőkanál mézet, amit szintén alaposan elkeverünk. Végül kis tálakba vagy poharakba öntjük és minimum 6 órára hűtőbe tesszük.

A friss áfonyát a narancslével turmixszoljuk, csipet gyömbért reszelünk bele, tálaláskor a panna cotta tetejére öntjük.

tovább 8. heti írásunkra...