- Bemutatkozás
- Hírek
- Kar
- Választás 2023
- Dokumentumok
- ETIKA
- Pályázatok
- Kedvezmények
- Kapcsolat
- Baranya vármegye
- Bács-Kiskun Vármegye
- Békés Vármegye
- Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye
- Budapest Főváros
- Csongrád-Csanád Vármegye
- Fejér Vármegye
- Győr-Moson-Sopron Vármegye
- Hajdú-Bihar Vármegye
- Heves Vármegye
- Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye
- Komárom-Esztergom Vármegye
- Nógrád Vármegye
- Somogy Vármegye
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye
- Tolna Vármegye
- Vas Vármegye
- Veszprém Vármegye
- Zala Vármegye
Érdekességek zöldségről, gyümölcsről
- Meghatározott gyógyszerek szedése esetén bizonyos zöldség, gyümölcs fogyasztása nem ajánlott! Ilyenkor kövesse kezelőorvosa tanácsát!
- Általában a gyümölcsök héja alatt van a legtöbb vitamin. Ezért a nyers gyümölcs egészségesebb, mint az abból készült 100%-os gyümölcslé.
- A szívbarát étrend része a dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag, lenmag, szezámmag, mák napi rendszeres, de mértékletes fogyasztása javasolt! Kalóriadúsak, ezért csak egy adag - pl. egy marék ~2,5 dkg dió/nap ajánlott. Ezeknek magas az alfa-3-omega zsírsav tartalma, így többek között jelentősen csökkentik a koleszterinszintet és segítenek az érelmeszesedés megelőzésében.
- A fokhagyma allicin nevű hatóanyaga elősegíti a koleszterinszint csökkenését.
- Főzéssel értékes vitaminokat, antioxidánsokat veszíthetünk, ezért lehetőség szerint nyersen is fogyasszunk zöldségeket!
- A fejlett nyugat-európai országokban naponta átlagosan 450g zöldséget, gyümölcsöt fogyasztanak (ez megfelel napi 3 adagnak). Itt a cél a napi 600g fogyasztás elérése. Görögországban minden program nélkül 800g felett van egy ember átlagos napi zöldség-gyümölcs fogyasztása. Magyarországon ez a mutató nem éri el a 400g-ot, pedig hazai zöldségeink, gyümölcseink kiemelkedően gazdag ízvilágot kínálnak! Sajnos meg is látszik egészségi állapotunkon, milyen kevés zöldség-gyümölcsfélét fogyasztunk!
- Sok étrend-kiegészítőt úgy hirdetnek, mint ami zöldségből, gyümölcsből készül és koncentráltan, nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, antioxidánsokat. Ezek fogyasztásakor legyünk óvatosak, a nagy dózisok károsíthatják egészségünket.
- Aki fogyni akar, nyugodtan fogyaszthatja a legtöbb zöldségfélét, gyümölcsöt, figyelve azok energiatartalmára!
- Vigyázzunk: az egyoldalú táplálkozás káros! Próbáljuk elkerülni a szélsőséges táplálkozási szokások gyakorlatát!