Monspart vagy Monszpart?

Jávor András:

Kedves Sarolta!

Nagyon sok levelet, telefont kapunk, mert először úgy szerepeltettük nevedet, ahogyan az névjegyeden van: "Monszpart Sarolta".

Komoly kritika ért bennünket, sőt az egész "Egészségsarok" hitelessége is megingott, hogy nem tudjuk helyesen, Monspartként leírni vezetéknevedet. 

El tudod mondani a Magyar Kormánytisztviselői Kar tagjainak, hogy mi az igazság az ügyben?

 

Mons(z)part Sarolta:

Kedves András!

Eredetileg a „rokon” dédnagypapa nagypapája (aki építészmérnök volt) Monsparte névvel jött Strasbourg mellől Hejcére a francia forradalom után. Hogy tudnék franciául, ha ott maradt volna…!

A viszonylag kevés leszármazott egyike Édesapám, Monszpart Elemér, aki után minden hivatalos papíromban Monszpartként szerepeltem és szerepelek ma is.

Tájfutó életem kezdetén, 1960-ban – itthon – már az első versenyem után harmadikként az újságba kerültem, s így kapcsolatba kerültem a médiával is, ahol egyszerűen telefonon diktált eredmények után Monszpart helyett Monspartot írtak (ráadásul nem írták meg, hogy csak hárman indultunk ezen a versenyen, tehát én voltam a harmadik és az utolsó is egyben.).

A sajtó által megjelentetett Monspart név, a régi francia névvel majdnem egyező volt. Ez nagyon megtetszett nekem, és innentől kezdve minden sportos vonatkozásban a „s” betűs nevet használtam, írtam, kértem, mondtam és neveztem. Ez a mai napig így van. Szívesebben használom a „s” betűst, csak a hivatalos papírokon szerepel a „sz” betűsként a nevem.

Bemutatkozáskor is mindig az „s” betűs változatot mondom, nagyon szeretem, mert ez még a fiatal, két futólábas énemet jelenti nekem.

(Talán sokan ismerik dr. Monszpart Lászlót Kiskunhalasról, valamint fiát Ifj. dr. Monszpart Lászlót Zircról kórház Igazgatójaként az egészségügyben.)

 

Jávor András:

Kedves Sarolta!

Akkor innentől kezdve maradunk az örökifjú Monspart vezetéknévnél. Köszönöm, hogy megosztottad velünk a történetet!